středa, 29. 1.

Ohlášky 20. neděle v mezidobí – 17. srpna

Aktuální od 25. ledna 2020 do 1. února 2020 (Aktuality)

• Papež František vyhlásil dnešní den Nedělí Božího slova.
  • Dnes po skončení bohoslužby bude v sakristii krátké setkání s rodiči dětí, které půjdou letos v červnu k prvnímu sv. přijímání. Rodiče dětí byli informováni e-mailem.
  • Dnes je sbírka na opravy.
  • Ve čtvrtek mimořádně nebude bohoslužba. Vyučování náboženství bude normálně.
  • Příští neděli je svátek Uvedení Páně do chrámu – Hromnice. Bohoslužba bude v 9,00 a bude na poděkování Pánu za přijaté milosti s prosbou o dary Ducha svatého a ochranu Panny Marie pro celou rodinu a za dar zdraví pro dceru přátel.
    Bohoslužba bude zaměřená pro děti. Po bohoslužbě bude dole na faře farní kavárna.
  • O nedělích 9.2, 8.3 a 5.4 bude po bohoslužbě dole na faře Biblická hodina. Budeme se zabývat Novým zákonem.

Plán nejbližších farních aktivit

Aktuální od 7. listopadu 2019 do 30. června 2020 (Aktuality)
  • Neděle 2. února
    Hromnice.
  • Sobota 8. února
    Bohoslužba v kapli v Dobroslavicích (17,00). V Děhylově bohoslužba není.
  • Neděle 9. února
    10,00: Biblická hodina (vznik Nového zákona, historické okolnosti a zajímavosti ohledně svitků a dochovaných textů)
  • Neděle 17. února:
  • Neděle 23. února:
    Sbírka Haléř sv. Petra.
  • Středa 26. února:
    Popeleční středa. Bohoslužba s udílením popelce v 16,45 v kostele.
  • Neděle 1. března
  • Neděle 8. března
    10,00: Biblická hodina (o evangeliích obecně, synoptická evangelia, zvláštnosti Matoušova evangelia, které v letošním roce čteme o nedělích v mezidobí na pokračování)
  • Sobota 14. března:
    Bohoslužba v kapli v Děhylově (16,00) a Dobroslavicích (17,00).
  • Neděle 29. března:
    Sbírka na opravy.
  • Od dubna jsou bohoslužby během týdne v 17,30.
  • Neděle 5. dubna:
    Květná neděle. Při bohoslužbě žehnání ratolestí.
    10,00: Biblická hodina (hlubší výklad velikonočních obřadů a výklad textů z Bible, které se během obřadů čtou)
  • Čtvrtek 9. dubna:
    Zelený čtvrtek.
  • Pátek 10. dubna:
    Velký pátek.
  • Sobota 11. dubna:
    Bílá sobota.
  • Neděle 12. dubna:
    Velikonoční neděle.
    Sbírka na kněžský seminář.
  • Sobota 18. Dubna (výjimečně o týden později):
    Bohoslužba v kapli v Děhylově (17,00) a Dobroslavicích (18,00).
  • Neděle 26. dubna:
  • Sobota 16. května:
    Pouť v Dobroslavicích (18,00).
  • Neděle 17. května:
    Zapisování úmyslů na mše sv. na druhé pololetí 2020.
  • Neděle 24. května
  • Sobota 30. května:
    Pouť v kapli v Děhylově (18,00).
  • Neděle 31. května:
    Seslání Ducha sv.
    Sbírka na Charitu.
    Odpoledne na faře farní vaječina.
  • Neděle 7. června
    První sv. přijímání.
  • Sobota 13. června:
    Mše sv. v kapli v Děhylově (17,00) a Dobroslavicích (18,00).
  • Neděle 14. června:
    Těla a Krve Páně. Po bohoslužbě eucharistický průvod.
  • Neděle 28. června:
    Sbírka na opravy.

Praktické informace ohledně křtů, svateb a pohřbů

Aktuální od 7. listopadu 2019 do 31. prosince 2020 (Aktuality)

Křest dětí

Křest znamená začlenění do církve. Při křtu dětí jejich rodiče slibují, že je vychovají ve víře. Nemá smysl žádat o křest pouze proto, že chceme „hezký obřad v souvislosti s narozením dítěte“. Děti se křtí v té farnosti, kde jejich rodiče patří (jednoduše řečeno: kde rodiče chodí pravidelně do kostela).

Ke křtu rodiče vybírají dítěti kmotra. Měl by to být člověk opravdu věřící a ve své víře zakotvený. Úlohou kmotra je pomáhat rodičům s vedením dítěte ke vztahu s Bohem. Křest přicházejí domlouvat zásadně rodiče, ne babička nebo dědeček. Přijďte se domluvit cca. 2 měsíce před termínem, kdy křest zamýšlíte. Křty bývají v neděli po mši sv., která je v 9:00.

Církevní sňatek

Církevní sňatek uzavírají snoubenci, kteří mají úmysl svou víru praktikovat v každodenním životě.

Máte-li zájem uzavřít církevní manželství, přijďte se domluvit nejméně půl roku před zamýšleným sňatkem. Je třeba domluvit termín, aby vyhovoval snoubencům i knězi. Před uzavřením svátosti manželství probíhá příprava.

Křesťanský pohřeb

Pokud někdo z Vašich blízkých zemře a Vy si přejete, aby měl církevní pohřeb (případně pokud to bylo přání zesnulého), prosím, nejprve si domluvte termín pohřbu s místním duchovním P. Pavlem Moravcem (stačí telefonicky - číslo je 731 193 985). Pokud by se stalo, že již budete mít termín dopředu domluvený bez kněze, je docela možné, že on Vám v tomto čase nebude moci vyhovět. Vzhledem k dalším povinnostem duchovního správce jsou pro pohřby vyhrazeny pondělní a čtvrteční odpoledne, naopak v neděli a ve středu pohřby nebývají.

Křesťanský obřad pohřbu má svá pevná pravidla, která nelze měnit. V kostele proto není možné např. pouštět reprodukovanou hudbu. Máte-li zájem, můžete napsat stručný životopis zesnulého a kněz jej v závěru obřadu přečte.

Církev nestanovuje poplatky za smuteční obřad. Jsme však vděční za příspěvek na pokrytí nákladů na provoz kostela, které v souvislosti s pohřbem vznikají (elektřina, topení, svíce, úklid atd.). Tento příspěvek je formou Vašeho finančního daru, který můžete knězi dát před nebo po pohřbu. Na tento dar lze vystavit potvrzení pro účely odpočtu výše daru ze základu daně.

Intence

Úmysly na bohoslužby (intence) se zapisují v polovině listopadu a května vždy na následující pololetí, termín je uveden v ohláškách. Je dobré si termín pohlídat, neboť úmysly na bohoslužby bývají během 14 dnů obsazené.